Po co mieć OC?

Motoryzacja sie 30, 2019

Chcesz mieć swój pierwszy własny samochód? Samo zdanie egzaminu na prawo jazdy będzie za małym krokiem przybliżającym Cię do w pełni prawnego przemieszczania się jako oficjalny uczestnik ruchu drogowego w Polsce. Oczywiście pierwszy krok to zdanie testu na prawo jazdy i odbiór dokumentu, ale kolejne kwestie, jakie także trzeba wziąć pod uwagę, to wykupienie polisy ubezpieczeniowej na pojazd mechaniczny, jakiego mamy być pełnoprawnymi, formalnymi właścicielami.
Jeżeli chodzi o sensowność opłacania składek za OC, czyli ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej, to wydaje się być może, że jest to jedynie zbędna kwota, która prowadzi wyłącznie do wzbogacenia się towarzystw ubezpieczeniowych, ale nic bardziej mylnego! Płacisz, bo gdy doprowadzisz do jakichkolwiek szkód osobom trzecim, się będziesz musiał ponosić strat z własnego domowego budżetu.

Wszystko, co związane jest z pokryciem szkód powstałych z Twojej winy u kogoś innego, zostanie opłacone przez Twojego ubezpieczyciela, zatem nie ma co grymasić, gdy co roku trzeba powędrować do wybranego oddziału konkretnej marki towarzystwa ubezpieczeniowego i opłacić obowiązkowe OC. W grę wchodzić mogą naprawdę gigantyczne kwoty, jeżeli chodzi o rekompensatę powstałych strat, więc nie ma sensu niepotrzebnie ryzykować. Jeżeli nie zastosujesz się do wymogów natury prawnej względem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, niestety w przypadku kontroli drogowej, zapłacisz słoną karę finansową. Polisa OC musi być dla każdego zarejestrowanego pojazdu, nie ma tu znaczenia czy z wozu korzystasz czy garażujesz.
Napisane przez:

Przez lukasz