Ubezpieczenia komunikacyjne- czym są?

Motoryzacja wrz 2, 2019

Jako polisy ubezpieczeniowe określa się ubezpieczenia majątkowe, które odnoszą się do Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dodatkowo mowa tu o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Terminem ubezpieczenia komunikacyjne definiuje się przede wszystkim powszechne majątkowe produkty, które podlegają polisom ubezpieczeniowym w naszym kraju wśród towarzystw ubezpieczeniowych. W szczególności mowa o ochronie jaka obejmuje pojazdy mechaniczne czyli auta, motory itd.

Wydziela się kilka typów ubezpieczeń komunikacyjnych, do jakich warto wliczyć między innymi obligatoryjne ubezpieczenie komunikacyjne OC, a więc odpowiedzialności cywilnej, AC, czyli Autocasco, a także Assistance czy NNW. Co do kwestii gwarancji, jakie poszczególne produkty ubezpieczeniowe zapewniają, to jest tu sporo odmienności, a zakres uzależniony jest stricte od charakteru danego ubezpieczenia i oczywiście od składki, jaką płacimy.
Wszystkie sprawy związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym są narzucane odgórnie poprzez kodeks cywilny, który także je reguluje. Mowa tu o wszystkim, co tyczy się ruchu lądowego. W tych właśnie przepisach pojawia się wzmianka o umowie ubezpieczeniowej, a także szczegółowo wyjaśnione zostaje, co uwzględnia świadczenie ubezpieczeniowe. Co więcej, bardzo istotne są ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, jak i ustawa dotycząca działalności ubezpieczeniowej. Wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne wymienione powyżej są dodatkowe i nieobowiązkowe, poza obligatoryjnym produktem jakim jest OC.
Napisane przez:

Przez lukasz