OC w wielkim skrócie

Prawo jazdy wrz 15, 2019

Czym jest popularny skrót OC? Jeśli właśnie przymierzasz się do zdawania egzaminu na prawo jazdy, albo jesteś świeżo upieczonym zmotoryzowanym, który nosi się z zamiarem podjęcia inwestycji w swój pierwszy własny pojazd mechaniczny, zdecydowanie musisz poczytać nasz artykuł.
OC to skrót od powszechnie znanego ubezpieczenia komunikacyjnego jakim jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli polisa, jaką oferuje zmotoryzowanym każde jedno towarzystwo ubezpieczeniowe działające na terenie naszego kraju. Dodatkowo, nie zapominajmy również o tym, iż OC jest polisą obligatoryjną, odgórnie narzuconą i wymaganą w ramach obowiązujących przepisów prawnych w Polsce. Warto wspomnieć, że regulacje prawne wiążą się szczegółowo z artykułem 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jest to wówczas wymagane, gdy stanowimy formalnych właścicieli pojazdów mechanicznych. Jeśli dojdzie bowiem z udziałem nas i naszego wozu do jakichkolwiek zdarzeń drogowych losowych i my zawinimy, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej po prostu zapewnia nam maksymalną ochronę na tyle, że ubezpieczyciel rekompensuje straty, które poniósł pokrzywdzony przez nas drugi uczestnik ruchu drogowego. Jeżeli kierowca nie postawi na obowiązkowe wykupienie polisy OC, niestety w razie jakichkolwiek nieszczęśliwych okoliczności, będzie zmuszony do tego, żeby płacić kwoty naprawy i odszkodowania pokrzywdzonym przez niego zmotoryzowanym z własnej kieszeni. Szkoda, która jest rozumiana w obrębie ustawy dotyczącej OC, obejmuje przede wszystkim nie tylko jazdę pojazdem, ale też wsiadanie i wysiadanie z niego, rozładunek oraz załadunek, a nawet garażowanie.
Napisane przez:

Przez lukasz